A(z) SE ÁOK Belgyógyászati és Onkológiai Klinika hírarchívuma

• Alvásvizsgáló és Kutató Központ az I. sz. Belgyógyászati Klinikán
    [2007.02.20.] - SE ÁOK I. Belklinika Web-szerkesztők - Hírkategória: Általános
    Az elalvás és átalvás zavarai az elmúlt években egyre nagyobb egészségügyi, gazdasági és társadalmi problémát jelentenek. Gyakoriságuk évről évre növekszik, a társadalom minden rétegét érintik, egészségügyi, gazdasági hatásuk komoly méreteket ölt.

Az alvás alatti légzészavarok (horkolás, alvási apnoe, hypoventilláció) egészségügyi és klinikai jelentőségük révén fokozatosan teret nyertek az orvosi diagnosztikában és terápiában. A betegségnek a belgyógyászati, és különösen a szív-érrendszeri megbetegedésekkel (szívelégtelenség, magas vérnyomás), anyagcserezavarokkal (metabolikus szindróma) való kapcsolata, szoros együtthatása, az azok kialakulásában, lefolyásában játszott kóroki szerepe az elmúlt években nyilvánvalóvá vált.

Jelenleg a hazai gyógyászatban alig van olyan alváslaboratórium, amely a szakterület teljes spektrumát felöleli. Farsang Csaba és Lakatos Péter professzorok az egyetem I. sz. Belgyógyászati Klinikáján ezen a helyzeten szerettek volna változtatni. Mindez az egyetem felső vezetésének egyetértésére és támogatására talált, így létrejöhetett egy rendkívül korszerű alváslaboratórium, amely a hazai alvásdiagnosztikai és terápiás kapacitások jelentős bővülését eredményezte.

A teljes cikket a kapcsolódó dokumentumok között olvashatják.