 | A jogelőd intézetet 1770-ben Nagyszombati Egyetem keretében alapították, amely a későbbiekben Magyarországra költözött. A klinika a mostani formájában az 1872-es alapítás után 1909-ben költözött jelenlegi épületébe, amely a külső klinikai telep részeként II. Belklinikaként kezdte meg működését, az akkori viszonyoknak megfelelő legkorszerűbb felszereléssel.
Professzorai a magyar belgyógyászat olyan kiemelkedő, iskolateremtő egyéniségei sorából kerültek ki, akiknek a működése nem csak a hazai belorvoslás fejlődését határozta meg, hanem világszerte elismertté tette a magyar orvostudományt is. | A klinika korábbi igazgatói:
Schoretich Mihály 1770-1786, Trnka Vencel 1786-1791, Schönbauer József 1791-1792, Prandt Ádám Ignác 1792-1814, Bene Ferenc 1814-1840, Tognio Lajos 1840-1843, Sauer Ignác 1843-1860, Gebhardt Lajos 1861-1888, Ángyán Béla 1888-1889, báró Korányi Frigyes 1889-1908, báró Kétly Károly 1908-1913, (ebben az épületben II. Belklinika vezetőjeként volt igazgató Jendrassik Ernő 1909-től, 1921-től III. Belklinika néven működött az épület, igazgatóként báró Korányi Sándorral 1936-ig), Bálint Rezső 1914-1929, Herzog Ferenc 1929-1946 (1936-tól ismét I. Belklinikaként), Rusznyák István 1946-1963, Holló István 1963-1965, Magyar Imre 1965-1981, Holló István 1981-1993, de Châtel Rudolf 1993-2003, Farsang Csaba 2003-2007, 2007-2018 Szathmári Miklós. A klinikát 2018 júliusától Takács István vezeti.
A Korányi-iskola alapelvei, az optimista humanizmus, a tudományos tények megismerésének igénye és tisztelete, valamint az integráló, általános belgyógyászat képviselete jellemezte és jellemzi a klinika tevékenységét. Ezt a máig ható szellemiséget jelzi, hogy a klinikát napjainkban is gyakran Korányi-klinikaként említik.
A klinika oktató, gyógyító és tudományos tevékenysége szoros egységben fejlődött és vezetői mindig arra törekedtek, hogy a belgyógyászat minden ága a lehetőségekhez képest képviselve legyen a klinika működésében.
Az oktatás az egészségügyi képzés teljes vertikumát átfogja, a nővér- és medikusképzéstől belgyógyászati és arra ráépített számos szakvizsga megszerzéséig.
A klinika részt vesz az orvostanhallgatók egyetemi belgyógyászat oktatásában, a propedeutikától a blokkgyakorlati oktatáson keresztül a szakmai gyakorlatok lebonyolításáig, valamint részt vesz a klinika más szakterületek rezidenseinek és a gyógyszerészhallgatók belgyógyászati képzésében is.
A gyógyító munka 102 társadalombiztosítás által támogatott és 10 térítéses ágyon folyik a klinikán. Emellett 12 klinikofarmakológiai ággyal is rendelkezünk. |  | A belgyógyászat igen széles területét felölelő gyógyító tevékenység az egyes szakmák országosan és nemzetközileg is híres szakértőinek vezetése alatt működő munkacsoportokban, de egymással összehangoltan történik.
A gasztroenterológia területén nagy hagyományai vannak a klinikának. Ma elsősorban az endoszkópos diagnosztika és kezelések (pl. polyp- és epekő-eltávolítás) állnak előtérben, de a májbetegségek felismerése és kezelése, valamint a betegek májátültetésre történő előkészítése is korszerű módszerekkel történik.
Az endokrinológiai betegségek kutatása és gyógyítása jóvoltából a klinika a csontvesztéssel járó betegségek, valamint a pajzsmirigy és a szteroid-anyagcsere zavarainak tanulmányozásában vezető szerepet tölt be. Közép-európai vonatkozásban is a legkorszerűbb műszerpark és számos saját fejlesztésű metodika – köztük számos molekulár-biológiai módszer – segíti a klinikai és tudományos munkát. Ehhez a részleghez csatlakozik izotópterápiás egységünk, amelyben radiojód kezelés, csontmetastasis terápia és a legkorszerűbb, antitesthez kötött izotóppal történő lymphoma kezelés folyik. A cukorbetegség kutatásával és kezelésével kapcsolatban; külön ki kell emelni a terhes cukorbetegek korszerű elvek alapján történő, ugyancsak országos hatósugarú gondozását.
A hematológiai betegek kezelése részben szintén országos szintű feladata a klinikának (pl. hajassejtes leukémia), amit csíraszegény körülményeket biztosító elkülönítő kórtermek tesznek biztonságosabbá. Megjegyzendő, hogy az országban az első csontvelő átültetés klinikánkon történt, bár jelenleg ilyen tevékenységet nem folytatunk, azonban minden egyéb hematológiai gyógyító munkát a legmagasabb szinten folytatunk.
A szív- és érrendszeri betegségek felismerését és kezelését kardiológiai őrző és korszerű szív-ultrahangkészülék segíti; a szív és az erek beidegzésének, és általában a perifériás idegek működésének zavarai is a legújabb módszerekkel kerülnek felismerésre és kezelésre (Neurometer, Cardiotens). Folyamatos vérnyomásmérésre alkalmas automaták (ABPM) biztosítják a magas vérnyomás-betegség diagnózisát és a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatékonyságának megítélését. Ezek a korszerű módszerek, valamint a vesebiopsia alkalmazása a vesebetegségek korai felismerését is lehetővé teszik. A nefrológiai osztály szorosan együttműködik a Fresenius cég által működtetett Dialízis Centrummal.
Az ország egyik legkorszerűbb molekuláris biológiai laboratóriuma is klinikánkon működik, amely a kutatás támogatása mellett, számos új módszert dolgozott ki. A labor egyben az egész ország számára szolgáltat rutin genetikai vizsgálatokat.
A kutató laboratóriumokban alapkutatás is folyik (pld. citokinek, különböző hormonális mechanizmusok vizsgálata), részben széles körű nemzetközi együttműködés keretében.
A klinikára települt az Országos Osteoporosis Központ (az ORFI-val közös működtetésben) és a Nemzeti Diabetes Gondozási Központ (a Szent Imre Kórházzal közös működtetésben). A klinikán működik az Országos Neuropathia Laboratórium, amely közép-európai központként is működik.
|